Pozbycie się barszczu sosnowskiego
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Na co zwrócić uwagę przy identyfikacji rośliny?
Charakterystyczne kwiaty, które są większe niż w przypadku  barszczu zwyczajnego.Duże masywne liście  oraz grubsza łodyga. Roślin może osiągać wysokość nawet powyżej 2 metrów! Czas kwitnięcia zaczyna się od czerwca do sierpnia, wówczas wytwarzane są w skupiskach liczne parasolowate kwiatostany w kolorze białym lub różowym.
 
Najintensywniejsza uprawa miała miejsce w latach 70-tych i 80-tych XX wieku z przeznaczeniem  jako kiszonka dla zwierząt hodowlanych. Ze względu na jej szkodliweSposoby likwidacji barszczu sosnowskiego właściwości w latach 90-tych zaprzestano masowej uprawy, jednak nie niszcząc dokładnie pozostałych roślin co z powodowało jej stopniowe rozprzestrzenianie się na cały kraj. Przenoszenie nasion przyklejonych do obuwia, odzieży , opon samochodowych oraz maszyn rolniczych w różnych kierunkach często na duże odległości. Przenoszenie przez zwierzęta czy też z substratami sypkimi, glebą i płodami rolnym, wraz z wywozem śmieci, odpadów zielonych czy też śniegu z dróg sąsiadujących z roślinami.
 
 Z prognoz zawartych w dokumencie pn: Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) wynika,  że na terenie Polski w najbliższym czasie największe jest prawdopodobieństwo pojawiania się stanowisk w pobliżu tych już istniejących, natomiast  kaukaskie barszcze mogą występować w Polsce praktycznie w całym kraju.
 
Wpływ na zdrowie ludzi:
Zawarty w roślinie sok kaukaskich barszczy zawiera związki furokumarynowe posiadających właściwości fotosensybilizujących, czyli uwrażliwiających organizm
Inne objawy to nudności, bóle głowy, wymioty a nawet urazu oczu. .Ekspozycja skory na psoraleny kaukaskich barszczy w połączeniu z UVA mogą powodować efekty mutagenne i kancerogenne.
  
W przypadku bezpośredniego kontaktu z w/w opisaną rośliną należy szybko przemyć skórę zimną wodą z mydłem w celu usunięcia  z jej powierzchni sok rośliny, a
następnie chronić ją przed promieniami słonecznymi przez przynajmniej 48 h. Powyższą działania należy wykonać nawet jeśli w tym czasie nie powstaną  się żadne objawy.
 
Obrażenia są bardzo trudne w leczeniu !Kto usuwana barszcz sosnowskiego?
 
Metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania barszczu Sosnowskiego.
Metoda chemiczna
Metody mechaniczne
-Koszenie
-Osłanianie i ścinanie kwiatostanów
-Przecinanie korzenia
-Wykopywanie i wymiana gleby
-Utylizacja
Metoda przykrywania powierzchni stanowiska
Metoda agrotechniczna
Wypasanie zwierząt hodowlanych
Metoda biologiczna
Rewegetacja i rekultywacja
Inne metody
 
Ile kosztuje usunięcie barszczu Sosnowskiego ?
Cennik usługi Tel. 504-746-203
 
 
dolnośląskie, opolskie, łódzkie, wielkopolskie, łódzkie
Wrocław,  Mirków, Kiełczów, Chrząstawa, Nadolice, Wrocławskie, Jelcz Laskowice, , Długołęka, Dobroszyce, Kamieniec Wrocławski, Dobrzykowice, Krzyków, Święta Katarzyna, Żerniki, Smardzów, Wałbrzych, Opole, Legnica, Kłodzko, Trzebnica, Oleśnica, Brzeg, Oława, Środa Śląska, Kobierzyce, Trzebnica, Długołęka, Siechnice, Strzelin, Świdnica, Krotoszyn, Łódź, Rawicz, Leszno, Zielona Góra, Środa Śląska, Głogów, Ostrów Wielkopolski, Lubin, Bolesławiec, Sieradz Jarocin
 
Wykoszenie, usuwanie, zwalczanie,

                         

Usługi świadczy www.ekobroker.pl